Balzamace

Jsme jediná firma na Moravě a druhá v ČR, která drží oprávnění k vykonávaní balzamace a máme Krajskou hygienickou stanicí schválený balzamační sál.

 

BALZAMACE

Tělo zesnulého prochází mnoha procesy, které ovlivňují jeho fyzický vzhled. Rozloučení se zesnulým je pro pozůstalé vždy psychicky náročné a bolestné, rozloučení u otevřené rakve je pak blízkými často odmítáno z důvodu předsudků z doby minulé, se slovy: „Chceme si ho pamatovat takového, jaký byl“. Moderní techniky úpravy zesnulých, k nimž patří i balzamace, dnes umožňují připravit tělo zesnulého tak, aby bylo dosaženo účinku "spící osoby", což výrazně zvyšuje pohodlí posledního rozloučení.

 

BALZAMACE – co si pod tím mohu představit?

Balzamování, odborně nazývané thanatopraxe, je specializovaný postup, který umožňuje zastavit proces rozkladu těla zesnulé osoby. Zesnulý po balzamaci může být uložen dlouhou dobu v chladícím zařízení, dokonce i při pokojové teplotě. Díky tomuto postupu jsou odstraněny bakterie, které by mohly představovat hrozbu pro blízké, kteří se chtějí rozloučit se zesnulým prostřednictvím dotyku nebo dokonce polibku, navíc tělo zesnulého nevydává nepříjemný zápach. Cílem je, aby tělo vypadalo při smutečním rozloučení co nejlépe i delší dobu po úmrtí.

 

BALZAMACE – kdy se pro ni rozhodnout?

Existuje mnoho faktorů, které mohou ovlivnit rozhodnutí, zda přistoupit k balzamaci. Balzamace je nezbytná v případech, kdy došlo k úmrtí v důsledku nehody - pak je často kombinována s rekonstrukcí částí těla, nebo v důsledku vážného onemocnění, díky němuž tělo prošlo významnými změnami ve srovnání s výskytem před onemocněním. Díky tomu lze obnovit dřívější přirozený vzhled zesnulého.

Balzamování se také doporučuje při plánování dlouhého převozu zesnulé osoby. Balzamování zastavuje posmrtné procesy a eliminuje tzv. posmrtné skvrny, modřiny a změnu pigmentu. Spolu s dalšími činnostmi připravujícími zesnulého k pohřbu, mj. thanatokosmetikou, poskytuje požadovaný vizuální efekt. Tento postup způsobuje, že zesnulý vypadá „jako by spal“.